TRADIČNÍ CIZRNOVÝ HUMMUS

Pravý izraelský hummus jsem poprvé jedla v Tel Avivu v malé restauraci uprostřed města, kde jsme měli to štěstí, že nás obsluhovala česká servírka. Když jsem v zahraničí, tak vždy ráda ochutnávám místní a netradiční jídla. A co by mohlo být více netradiční než ochutnat hummus? Mamka se mi smála, co si to objednávám, vždyť přece hummus musí být humus! Mně to neodradilo a svoji objednávku jsem nezměnila a nelitovala jsem. Česká servírka Zuzka mi donesla talíř s cizrnovou pastou zakapanou olivovým olejem, piniovými oříšky, tureckou nakládanou zeleninou a s chlebem Ramadan Pide. Jídlo jsem si naprosto zamilovala a celý zbytek dovolené jsem ho každý den vyhledávala. V každé restauraci chutnal trošku jinak, ale tomu z první restaurace už se žádný nevyrovnal…

Když jsem přijela zpět do České republiky, tak jsem ho zkoušela nejednou uvařit, ale nikdy jsem s ním nebyla stoprocentně spokojená. Nedávno jsem si řekla, že zkusím najít pravý tradiční izraelský recept a podařilo se! Hummus jsem uvařila a chutnal skoro stejně jako ten od české servírky v Tel Avivu! Vyzkoušejte a posuďte sami, zdali Vám bude chutnat. Je to velmi jednoduché!

Ingredience (2 porce)

200g cizrny (římský hrách) – můžete použít cizrnu z plechovky
750 ml vody (na namočení cizrny)
5g jedlé sody (já použila kypřící prášek)
1,5 litru vody (na vaření)
5g jedlé sody (já použila kypřící prášek)
2 lžičky sezamové pasty tahini (recept zde)
sklenice ledové vody (do kohoutkové vody jsem dala pár kostek ledu)
šťáva ze čtvrtky citrónu
česnek (já použila sušený česnek – čerstvý mi nedělá dobře na žaludek)
sůl
olivový olej
zelené olivy
další zelenina (paprika, rajče, ředkvičky… dle sezóny)
chléb/placka typu Pita, Ramadan Pide, Naan, Čapátí atd…

Postup:

Nejprve jsem nechala cizrnu namočit přes noc ve vodě s kypřícím práškem. Další den jsem cizrnu slila a nechala hodinu vařit ve vodě s další dávkou kypřícího prášku. V průběhu vaření jsem vybrala cizrnu, která vypadala tvrdě nebo černě a plavala na povrchu. Mezitím jsem si udělala domácí sezamovou pastu tahini, která je velmi jednoduchá a a recept naleznete zde!

Po uvaření jsem nechala cizrnu odkapat a nasypala jsem ji do mixéru, do kterého jsem přidala i polovinu sklenice ledové vody a vše rozmixovala. Mixování je v tomto případě velmi důležité, čím je humus hladší tím je chutnější. Po 5 minutách mixování jsem humus ochutila sezamovou pastou tahini, sušeným česnekem, šťávou s citrónu a solí dle chuti. Pokud se Vám zda humus moc tuhý, tak přidejte ledovou vodu. Humus by měl mít krásnou krémovou konzistenci. Já jsem do pasty ještě přidala trošku nálevu z oliv a výsledná chuť byla skvělá! Hummus jsem pokapala olivovým olejem a jedla jsem ho s nakrájenými olivami (musíte vyzkoušet!), se zeleninou a s rozpečeným tureckým chlebem. Nechte si chutnat!

A zbytek jsem si vzala další den do práce 🙂