Marinované kuře s vůní Afriky (tajine)

Marinované kuře s vůní Afriky (tajine)

Tajine (tagine) je speciální hrnec, ve kterém se v Maroku vaří spousta jídel. Vrchní část má kónický tvar, který je ideální k cirkulaci a taky kondenzaci páry. Já tento hrnec nemám, takže jsem jídlo vařila v normálním hrnci a myslím si, že to vůbec nevadilo.

V původním receptu byl psán šafrán, ale já ho nesehnala, takže jsem pro pěknou barvičku použila kurkumu.

 

 

Ingredience

Kuřecí marináda

1,5 kg kuřete (já použila kuřecí křidýlka a nožičky)

dužina z jednoho citrónu

hrst čestvé petržele

1 lžíčka kurkumy

2 velké stroužky česneku

2 čajové lžičky sladké papriky

2 čajové lžičky sušeného zázvoru

1/2 čajové lžičky mletého kmínu

1/4 lžičky mletého pepře

2 lžíce olivového oleje

Do hrnce

2 větší cibule (nastrouhané nahrubo)

2 lžíce olivového oleje

1lžíce čerstvě vymačkané citrónové šťávy

hrst zelených oliv

zbylá kůra z jednoho citrónu

Postup

Nejdříve jsem udělala marinádu na kuře. Nakrájela jsem na drobno petržel a dužinu z jednoho citrónu. Přidala jsem ostatní ingredience a kuřecí marinádu vmasírovala do kuřete. Nejlepší je nechat kuře v marinádě přes noc v lednici, ale jestli máte málo času, tak ho nechte v marinádě minimálně hodinu.

Dno hrnce jsem pokapala olivovým olejem a pokryla nastrouhanou cibulí (ano opravdu nastrouhanou). Na cibuli jsem pokladla marinované kuřecí maso, hrnec jsem zakryla poklicí a nechala 20 minut vařit na středně mírném plamenu. Po 20 minutách, jakmile se kuře zatáhlo, jsem plamen snížila na minimum (!). Kuře jsem trošku podlila vodou a vařila dokud nebylo měkké  (kuře je potřeba kontrolovat a v případě potřeby podlít vodou). Poté jsem přidala lžíci citrónové šťávy, olivy a zbylou kůru z jednoho citrónu a nechala vše ještě 10 – 15 minut vařit bez poklice. Mezitím jsem si připravila kuskus. A mohla jsem servírovat!

Dobrou chuť!